Vajinismus Nedir?


Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı ya da imkansız bir şekle gelmesine verilen addır.


Vajinismus nedir? sorusu kadınların korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak cevaplanmaktadır. Kadının elinde olmadan ortaya çıkan bir korunma refleksidir.


Vajinismus Nasıl Belli Olur?

Vajinismuslu kadın eşini iter, bacaklarını kapatmaya çalışır, kendini geriye doğru çeker, bacaklarında özellikle uyluk bölgesinde titreme ve kasılmalar görülür. Eğer zorla ilişkiye girmeye çalışılırsa kadın ciddi acı duyar.


Vajinismuslu Kişi Ne Gibi Reaksiyonlar Verir?

Bilinç altındaki korku ve kaygı ile kadın erkeği vajen bölgesine yanaştırmaz, kontrol dışı kasılmalar ve kitlenmeler yaşar. Bazen vajen girişine herhangi bir cismin yaklaşımıyla da bu hisler yaşanmaktadır. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile olabilir. Oluşan kas kasılması, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. İlişkiye devam edilmesi halinde büyük bir acı ve ağrıya neden olur. Ayrıca vücudun diğer kas gruplarında da spazmlar oluşturarak bazen soluk almada dahi zorluk yaşatabilir.


Vajina girişini çevreleyen baskın kas grubu "Pubik Kaslar" olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir. Olayın bitmesiyle ile birlikte kaslar gevşeyerek eski normal durumuna geri döner. Kadınlarda vajinismus değişik formlarda görülebilir.


0535 935 91 10 - ÜCRETSİZ İLK GÖRÜŞME İÇİN TIKLA ARA


Bazıları sadece cinsel ilişki esnasında oluşur; ancak doktor muayenesi esnasında sorun yaşamazlar. Bazıları hiçbir nesnenin girişine izin vermezler. Bazıları ise kısmen penis girişine izin verir; ancak ilişki ağrılı olur. Bu duruma disparoni denir.


Vajinismus, ilk cinsel ilişki girişimi sırasında, jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında da ortaya çıkabilmektedir. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve cinsel birleşmenin gerçekleşememesine neden olurlar. Kasılma oluşursa cinsel birleşme ya imkansız hale gelir ya da şiddetli acı oluşur. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner.


Pubik kasların kasılması kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir, kişi her ne kadar uyanık ta olsa durum bilinç dışı meydana gelir. Bu istem dışı kasılmaların bir çok nedeni olabilmektedir, genellikle fiziksel ve duygusal faktörlerin birleşmesi sonucu oluşmaktadır. Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafı da psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır. Vajinismus hastası çoğu kadın ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir. Kadın sıkıntı ve eksiklik duygusu ile suçluluk duymaya başlar ve karamsarlığa düşer. Eşini sevdiği ve istediği halde neden yapamadığını bir türlü anlayamadığı için depresif bir duruma düşebilir.


Zamanla düzeleceğini düşünmek, zamana bırakmak, veya zorlamak var olan vajinismusun şiddetini arttırmasına neden olabilir. Vajinismus olduğundan şüphe duyan çift, vakit kaybetmeden tedaviye başlamalıdır. Vajinismus hastalığı korkulacak ya da tedavi edilemeyecek bir hastalık değildir. Vajinismus tedavisinde erkek tedaviye gelmeye çekinir ve bu kadının içindeki korkuları tetikleyebilir. Erkeklere tavsiyemiz, tedavi süreci boyunca eşlerinin yanında olmaları ve onlara gereken desteği vermeleridir. Vajinismus hastalarının yalnız olmadığını ve tek onlarda görülmediğini bilmeleri için randevu almalarını tavsiye ediyoruz.


0535 935 91 10 - ÜCRETSİZ İLK GÖRÜŞME İÇİN TIKLA ARA


Görüldüğü üzere "Vajinismus nedir?" sorusu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer Vajinismus olduğunuza dair şüphe yaşıyorsanız, bu durumun çok kısa sürede tedavi edilebileceğini ve kesin tedavisinin olduğunu bilmelisiniz. Bu konu ile ilgili aklınızdaki soruları ve tedavi hakkında detaylı bilgi ve danışmanlığı 0535 935 91 10 numaradan kliniğimizi arayarak edinebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

Vajinismus olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ilk randevunuzu alabilirsiniz.

İletişim

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus %100 tedavisi olan, tedavi süresi kısa, kesin ve kalıcı çözümü olan bir durumdur.

Sayfaya git

BAŞARI HİKAYELERİ

Vajinismusu yenen hastalarımızın başarı hikayelerini okuyun. Vajinismusu siz de yenebilirsiniz.

Sayfaya git